Wypożyczenie samochodu to bardzo wygodna opcja, która daje nam wiele możliwości. Z wynajmu auta najczęściej korzystamy gdy potrzebujemy pojazdu np.: na weekend, wakacje, delegacje. Na wynajem auta coraz częściej decydują się również firmy, którym bardziej się opłaca wynająć flotę aut niż kupić własną. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania auta.

Na co zwrócić uwagę podczas wypożyczanie auta?

 

Główną kwestią na, którą należy zwrócić uwagę podczas wynajmu auta na krótki czy też długi termin, są limity kilometrów. Informacja ta powinna znajdować się na umowie – koniecznie trzeba ją sprawdzić, ponieważ często wypożyczalnie aut pobierają dodatkowe opłaty za przekroczenie limitu.

 

Przed podpisaniem umowy, musimy zwrócić uwagę na to, czy na umowie widnieją dodatkowe zapiski o opłatach dodatkowych, np.: jeżeli auto po zwróceniu będzie wymagało sprzątania. Pod lupę należy też wziąć kaucję za pojazd, opłata ta jest zazwyczaj pobierana w sytuacjach, gdy wypożyczane jest auto premium. W takim przypadku samochód należy zwrócić w stanie nienaruszonym, ponieważ tylko wtedy oddawana jest w całości.

 

Jedną z najważniejszych kwestii jest ubezpieczenie, nie tylko obowiązkowe OC i NNW ale również AC. Dzięki temu możemy mieć pewność, że w razie uszkodzenia auta z naszej winy, klient nie będzie obciążony kosztami naprawy. Co do tankowania auta w większości wypożyczalni dostajemy auto zatankowane i z takim samym stanem baku musimy je oddać.

 

Stan pojazdu przed i po wynajmie.

 

Bardzo ważną kwestią jest protokół odbioru i wydania pojazdu. Przed złożeniem i podpisaniem umowy, warto dokładnie obejrzeć auto z każdej strony i zaznaczyć w protokole wszystko co wzbudza naszą wątpliwość np.: rysy, zadrapania, uszkodzenia wewnątrz. Jest bardzo ważne ponieważ przy zwrocie auta klient może być obciążony dodatkowymi opłatami za wszelkie drobne uszkodzenia. Podpisanie takiego protokołu sprawa, że klient przyjmuje odpowiedzialność za każdą powstałą szkodę.

 

Auto najlepiej jest sprawdzić w jasnym świetle dziennym, a w razie jakichkolwiek wątpliwość od razu skonsultować z pracownikiem wypożyczalni. Szczególną uwagę przykuwaj do stanu tapicerki, postarajmy się o to aby jej stan był opisany na protokole, warto na nią zwrócić szczególną uwagę, ponieważ nowa kosztuje naprawdę sporo.

 

Jak przygotować się na wynajem auta?

 

Wypożyczalnie samochodów najczęściej oferują swoje usługi osobom powyżej 21 wieku życia i mają prawo jazdy przynajmniej od roku. Przy podpisaniu umowy niezbędne będzie okazanie prawa jazdy oraz innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.